Müüginimekiri on kogum kontaktidest, kellele ettevõte plaanib oma tooteid või teenuseid pakkuda. Olgu see loodud väikese äri jaoks või suunatud suurettevõtete potentsiaalsetele partneritele – müüginimekiri on oluline tööriist sihipäraseks ja tõhusaks turunduseks.
Siin postituses vaatame lähemalt, mis on müüginimekiri, millised andmed sinna tavaliselt kuuluvad, ja kuidas selliseid nimekirju koostatakse.
Müüginimekiri, teatud ka kui…
Müüginimekiri ei ole ainus termin, mida selle tööriista kohta kasutatakse. Sageli võib kuulda teisi sarnase tähendusega väljendeid. Näiteks võib müüginimekirja kutsuda ka turundusnimekirjaks, kontaktide nimekirjaks või leadide nimekirjaks. Inglise keeles kasutatakse sageli väljendeid nagu sales list, lead list või prospect list. Mõnes kontekstis võib kasutada ka terminit meililist, kuigi see keskendub rohkem e-posti turundusele ja mitte niivõrd laiemale müügiprotsessile.
Müüginimekirja defineerimine
Müüginimekiri on kogum kontakte, keda ettevõte peab potentsiaalseteks klientideks. Tavaliselt sisaldab see ettevõtteid või isikuid, kes võiksid olla huvitatud tootest või teenusest, mida ettevõte pakub. Müüginimekirja eesmärk on koondada potentsiaalsed kliendid ühte kohta, et suunata neile sihitud ja isikupärastatud müügisõnumeid.
Mis tavaliselt müüginimekirjas on?
Müüginimekirjad võivad sisaldada väga erinevat tüüpi informatsiooni, sõltuvalt selle kasutaja vajadustest ja valdkonnast. Siin on ülevaade peamistest andmetüüpidest, mis müüginimekirjas leiduvad:
1. Kontaktandmed
Kõige olulisem osa müüginimekirjast on kontaktandmed. See võib hõlmata e-posti aadresse, telefoninumbreid ja isegi füüsilisi aadresse, olenevalt sellest, millist suhtluskanalit ettevõte kasutab. E-posti aadressid on eriti olulised, kuna neid kasutatakse sageli sihitud e-posti kampaaniate jaoks ehk meililistides.
2. Ettevõtte andmed
Kui müüginimekirja koostamisel on sihtmärgiks teatud tüüpi ettevõtted, siis on tavaline, et sinna lisatakse ka ettevõtete kohta käiv teave. Näiteks ettevõtte nimi, tegevusvaldkond, suurus ja asukoht. See info aitab paremini segmenteerida nimekirja ja suunata erinevaid sõnumeid vastavalt ettevõtte tüübile või vajadustele.
3. Ametipositsioonid
Sageli ei ole oluline ainult ettevõtte nimi, vaid ka see, kellega ettevõttes kontakti võetakse. Müüginimekirjas võib sisalduda info inimese ametipositsiooni kohta, näiteks tegevjuht, turundusjuht või finantsjuht. See võimaldab kohandada sõnumit vastavalt sellele, millist otsust see isik ettevõttes mõjutab.
4. Varasem suhtlus või ajalugu
Paljud ettevõttesiseselt koostatud müüginimekirjad sisaldavad ka märkmeid varasema suhtluse või kontaktide ajaloost. See aitab müügiesindajatel näha, kas potentsiaalse kliendiga on varem ühendust võetud, millal ja milliste tulemuste või märkustega. Selline ajalugu annab olulist infot, kuidas kontakti kõige paremini käsitleda.
Ülevaade viisidest, kuidas müüginimekirju koostatakse
Müüginimekirjade koostamiseks on mitmeid erinevaid lähenemisi. Need võivad olla käsitsi loodud või kasutada automatiseeritud tööriistu ja tehnoloogiaid. Siin on ülevaade peamistest viisidest:
1. Avalikud andmebaasid
Müüginimekirjade koostamiseks kasutatakse tihti avalikult kättesaadavaid andmebaase. Eestis on näiteks võimalik kasutada äriregistreid või muid andmebaase, kust saab ettevõtete ja nende kontaktide kohta teavet. Kuigi see meetod võib olla töömahukas, annab see tihti hea tulemuse, kuna andmed on täpsed ja usaldusväärsed.
2. Ostetud kontaktibaasid
Teine võimalus on osta juba valmis müüginimekirju, mida pakuvad spetsialiseeritud ettevõtted. Kuigi see on kiirem viis nimekirjade koostamiseks, tuleb olla ettevaatlik, et andmed vastaksid andmekaitsenõuetele ja oleksid ajakohased.
3. Otsene kontaktide kogumine
Paljud ettevõtted koguvad müüginimekirja jaoks kontakte oma veebilehelt või sotsiaalmeediast. Näiteks võivad nad pakkuda väärtuslikku sisu või allalaaditavaid materjale vastutasuks kasutaja kontaktandmete eest. See meetod on tõhus, kuna saadud kontaktid on juba näidanud huvi ettevõtte vastu.
4. Automatiseeritud tarkvaralahendused
Tänapäeva digitaalses maailmas on võimalik kasutada erinevaid tarkvaralahendusi, mis automaatselt koguvad ja haldavad müüginimekirju. Näiteks kasutatakse scrape’imist ehk avalikult kättesaadava info automaatset kogumist. Oluline on siiski jälgida, et selliste meetodite puhul järgitakse kõiki seaduslikke nõudeid.
Eesti ettevõtete müüginimekirjad saad ContactPitist
Müüginimekiri on oluline tööriist igale ettevõttele, kes soovib oma müügitööd tõhusalt teha. Oluline on nimekirja koostada sihipäraselt ja hoolikalt.
ContactPit on automatiseeritud andmebaas, mille info pärineb Eesti avalikest andmebaasides, ühendades avalike andmebaaside usaldusväärsuse ja ostetud kontaktibaaside kasutusmugavuse.
Tutvu ContactPiti võimalustega siin!